UŞAK'TA BARAJLAR DOLDU

DSİ 2. Bölge Müdürlüğü sorumluluk alanındaki İzmir, Manisa ve Uşak’taki toplam 21 barajın ortalama su seviyesi % 70’e dayandı. Bu rakam geçen yılın aynı mevsiminde % 54.4’tü.

UŞAK'TA BARAJLAR DOLDU

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Mevlüt Aydın, Uşak'a son 16 yılda yapılan yatırımlar hakkında bilgi verip, şehir merkezine yıllık 6.4 milyon metreküp içme suyu sağladıklarını, 18 baraj ve 14 gölet inşa ettiklerini, 103 bin 470 dekar araziyi sulamaya açtıklarını ve çiftçilere yıllık 104 milyon TL zirai gelir artışı sağladıklarını ifade etti.

Aydın; son 16 yılda Uşak'ta tamamlanan projeler hakkında bilgi verdi. 43 sulama tesisiyle toplam 103 bin 470 dekar zirai arazinin sulanmasının sağlandığını söyleyen Mevlüt Aydın, "Böylece çiftçilerimize yıllık 104 milyon TL zirai gelir artışı sağladık. 3 sulama tesisimizin inşaatına 2019 yılında devam edeceğiz. Ayrıca Uşak'ın bereketli topraklarına 10 adet daha, sulama tesisi yapmayı planlıyoruz.Uşak’ın su kaynaklarını en iyi şekilde değerlendirmek gayesiyle çalışıyoruz. Uşak’a bugüne kadar bugüne kadar 18 baraj ve 14 gölet yaptık. 1 adet barajın (Banaz Bahadır) ve 2 göletin ( Eşme Ağabey ve Merkez Sorkun) inşaatı devam ediyor.''  diye konuştu.

Uşak'ta 2 içme suyu tesisi tamamladıklarını belirten Aydın, "Bu tesislerle Uşak şehir merkezine yıllık toplam 6.4 milyon metreküp içme suyu temin ediyoruz. Ayrıca 1 adet sanayi-kullanma suyu tesisini tamamladık" dedi. Taşkınları önleme açısından yapılan çalışmalardan bahseden Aydın, "Uşak için taşkın koruma tesislerinin önemini biliyoruz. Bu doğrultuda son 16 yılda 47 dere ıslah tesisi yaparak Uşak şehir merkezi, 49 meskun mahal ve 8 bin 40 dekar araziyi taşkınlardan koruduk. Ayrıca 3 taşkın koruma tesisinin yapımı devam etmektedir" diye konuştu.

Uşak için taşkın koruma tesislerinin önemini biliyoruz ve bu doğrultuda son 16 yılda 47 adet dere ıslah tesisi yaparak Uşak şehir merkezi, 49 meskûn mahal, 8.040 dekar araziyi taşkınlardan korunduğunu belirtti. Ayrıca 3 adet taşkın koruma tesisinin yapımı devam etmekte olduğunu bildirdi.  Aydın; “1954 yılında teşkilatlanan ve ülkemizdeki su kaynaklarının planlanması, yönetimi, geliştirilmesi ve işletilmesinden sorumlu olan Genel Müdürlüğümüz; belirlenen hedeflere ulaşmak için çalışmalarına hızla devam etmektedir.'' iifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2019, 23:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER