Uzmanlar: '' Acilen hesap şifrelerinizi değiştirin.''

Zoom hesaplarının satıldığı bilgisi üzerine kullanıcılara şifrelerini değiştirmelerini tavsiye etti.

Uzmanlar: '' Acilen hesap şifrelerinizi değiştirin.''

Koronavirüs salgını ile birlikte uzaktan eğitim başta olmak üzere iş toplantılarının da yer aldığı  video konferans alanında en çok tercih edilen uygulamalardan biri haline gelen Zoom’da yüzbinlerce kullanıcının bilgisinin ‘dark web’te satışa sunulduğu ortaya çıktı.

Zoom ile ilgili olarak son günlerde  gelen birçok güvenlik uyarılarının ardından ortaya çıkan bu veri güvenliği skandalından uygulamayı kullanan çok sayıda okul ve şirketin etkilendiği gündeme düştü. Alınan bilgilere göre hesap başına ortalama 0.0020 dolara satış yapıldı.

Zoom kullanıcılarının e-posta adresleri, şifreleri, güvenlik anahtarları ile kişisel toplantı URL’leri de yer aldığı bilgisine ulaşıldı.

Siber güvenlik kuruluşu tarafından yapılan açıklamada, satışa sunulan hesaplar arasında  eğitim kurumlarının yanısıra finans şirketlerinin de  Zoom hesap bilgilerinin olduğu dikkat çekti.

Uzmanlar, kimlik bilgisi doldurma saldırılarından etkilenen kullanıcıları acil olarak Zoom hesaplarının şifresini değiştirmeleri gerektiğini belirtti.

Mehmet Alperen CİNCİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER