Uşşak Aşevi Ramazanda'da Uşak Halkının Yanında

Uşşak Aşevi’nin kurucularından olan Mustafa Salıcı ile Uşşak Aşevin’nin kuruluşundan bu yana verdikleri hizmetler ile ilgili kısa bir röportaj yaptık.

Uşşak Aşevi Ramazanda'da Uşak Halkının Yanında

1 günde 1600 kişiye yemek veren Uşak Aşevi kendi bünyelerinde ve hizmet araçları ile Uşak halkına Ramazan ayında da yardımcı olmak için elinden geleni yapıyor.25 yıldır her gün hizmet veren ve sadece halkın desteği ile bugüne kadar hizmetini sürdüren aşevi her mahallede şube açarak ulaşamadıkları insanlara da bu yolla ulaşmayı hedefliyor.

- Uşşak Aşevinin kuruluşundan bahseder misiniz?

Aşevi 1993 yılında Ahmet Çeltik bey in teşvik ve ısrarı neticesinde kurulmuştur. Bize o zaman toplandığımız arkadaşlarımızla bir araya geldiğimizde söylediği,’’ Arkadaşlar Parklarda oturan aç insanlar var. Bunların hiç olmazsa öğle yemeğini verelim”. Sözü üzerine Aşevi açmaya karar verdik.

Başlangıçta yer olarak bir hayli sıkıntı çektik, bize gösterilen yerler hem çok küçük ve halkın gözü önünde bulunuyordu.  Bizim istediğimiz hem şehir merkezinde olsun hem de göz önünde olmasın ki

‘’Veren el, Alan eli görmesin’’ , hem de biraz geniş bir yer olsun istiyorduk.

Kuruluştan beri hizmet verdiğimiz  Ulu camii karşısı Belediye İş Merkezi Bodrum  katında ki yerimizi bulduk , yerin belediyeye ait olduğunu öğrendik. Dönemin Belediye Başkanı Ali Künek beye durumu arz ettik. Kendisi uygun gördü ve burada faaliyete başladık.

Çok kısa sürede Halkın çok büyük desteğini aldık. Halktan aldığımız bu destek ile önce 50 kişiye hizmet ederken zamanla bu sayı sürekli yükseldi.

- Bize kendinizden bahseder misiniz?

Ben Mustafa Salıcı, 1943 Uşak doğumluyum. Eğitim hayatım İlk, Orta ve Sanat Enstitüsü Lisesini bitirdim. Evli ve iki çocuk babasıyım.1963 yılında iş hayatına Denizli Sümerbank Müessesinde başladım. Daha sonra SEKA kâğıt fabrikasında çalıştım. 1970 de Gediz depremi sonrası Yüksek gerilim üzerine aldığım kurs neticesi Uşak’ a döndüm. Akse köyü yolu üzerindeki Elmalıdere mevkiinde kurulan Elektrik Santralının kurulması ve sonrasında hizmet vermesi için orada çalışmaya başladım.1989 yılında Türkiye Elektrik kurumundan emekli oldum.  Emekli olduktan sonra,  Çeyiz eşyası üzerine dükkan açmıştım ve 6 yıl çalıştırdım. 1993 yılından beri de Uşak Aşevinde hizmet veriyorum.

                                                                                                                                              Uşak Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğrencisi

                                                                                                                                   Ümit Kuyusuz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER