SEKTÖRÜNDE LİDER ŞİRKET ÖTV İNDİRİMİNİ DEĞERLENDİRDİ

Sektörün öncü firması Ceylan Mobilya son günlerde gündemde olan ötv indirimini değerlendirdi.

SEKTÖRÜNDE LİDER ŞİRKET ÖTV İNDİRİMİNİ DEĞERLENDİRDİ

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak‘ın açıklamalarından sonra büyük yankı bulan 6 maddelik ekonomik indirim paketinin yankıları tüm Türkiye’de devam ederken , bu etkinin Uşak ili için yansımalarını dinlemek üzere Sayın Erhan Ceylan ile röportaj gerçekleştirdik.

  • Yapılan KDV ve ÖTV indirimlerini nasıl değerlendiriyorsunuz?

 Biliyorsunuz KDV %18’den %8’e düştü. Beyaz eşyada ÖTV sıfırlandı. Devletimiz daha öncede bu tarz indirimler yapmıştı ve mobilya sektörüne çok katkı sağlamıştı. Malumunuz ki son finansal krizden Türkiye çok etkilendi. Dolayısıyla küçük, orta ölçekli esnaflarda bundan derinden etkilendi. Bu esnada piyasaya tabiri caizse can suyu serpilmesini çok olumlu buluyorum. Piyasayı pozitif anlamda çok geliştireceğini düşünüyorum. Canlılık katması açısından bu döneme denk gelmesinin şöyle bir avantajı var özellikle bizim mobilya sektörü için; genelde mobilya sektörü yaz aylarında çok yoğun olur, kasım ayında düşüşe başlar ama bu son finansal krizle beraber yaz aylarını da kötü geçiren esnaf tam kış ayına girerken böyle bir indirimin gerçekleşmesiyle beraber daha umutlu bakmaya başladı. Piyasayı hareketlendireceği gibi esnafa da pozitif anlamda moral olmuş oldu.

  • İndirimlerin enflasyon ve mali dengeye etkisi nasıl olacak?

 Fiyatların net olarak %10’luk düşüşünü sağladığı için gözle görünür bir etkisi olmaktadır. Bazı ekonomik enstrümanlar vardır enflasyonu direk olarak etkiler ve bu indirimlerde bunlardan bazılarıdır. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak açıklamasını yapar yapmaz bütün ürünlerde %10’luk bir indirim oldu. Bu aynı zamanda alım gücünü de pozitif etkileyecektir. Müşteri tarafında bulunan vatandaşlarımız için moral motivasyon sağlayacaktır.

  • Uşak ili piyasası için durumu nasıl görüyorsunuz?

 Uşak’taki değişkenlerle Türkiye’deki değişkenler arasında çok büyük farklılıklar var. Uşak, Türkiye’ye uğramış olan ekonomik krizden etkilenen ilk illerden birisidir. Bunun sebebi ise Uşak’ta devlet yatırımı yok ve bunun için özel sektör yatırımı ağırlıklı bir şehir. 3 organize bölgesine sahibiz ve üçünde de özel teşebbüsler var. Krizden etkilenildiğinde işsizlik sayısının artması, enflasyonun yükselmesi gibi problemler Uşak gibi şehirlerde hemen ortaya çıkar. Daha sonra diğer illere yayılır. Bu sebepler yüzünden bu tarz indirimlerin Uşak için pozitif anlamda etkisinin çok daha fazla olduğunu hissetmekteyiz.

  • Sizin son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mıdır?

 Bu indirimlerden dolayı memnuniyetim çok fazladır. 1 Kasım itibariyle açıklama yapılır yapılmaz psikolojik olarak işlere yansıdı, esnaftaki hareketlilik arttı. Halkın bir beklentiyle mağazalara yoğunlaşması arttı. Yetkililere bunun için çok teşekkür ediyorum, esnafa anlamda katkı sağladıkları için.

Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2018, 18:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER