TEKNOLOJİ FESTİVALİNDE, ESKİ MODA RÜZGARI ESİYOR; ZANAATKÂRLAR STANDI

Uşak Üniversitesi’nde başlayan Tasarım ve Teknoloji Festivali etkinliklerle devam ederken festivalde sergilenen ürünler, açılan stantlar festivale katılan ziyaretçilerde memnuniyet sağlıyor. Üniversite öğrencileri, akademisyenler, sanayici ve iş insanlarının yanı sıra halkında yoğun katılımı ile devam eden festival 3 Mayıs’a kadar devam edecek.

TEKNOLOJİ FESTİVALİNDE, ESKİ  MODA RÜZGARI ESİYOR; ZANAATKÂRLAR STANDI

Teknoloji ve bilim festivalinde açılan ve unutulmaya yüz tutmuş mesleklerin zanaatkârları tarafından üretilen ürünlerin sergilendiği  bölüm   ise festivalin en dikkat çeken stantlarından biri. Uşak  Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü öğrencileri; Sidar Demir, Sündüz Beste Çakır,  Elif Tuğçe İnan tarafından sosyal sorumluluk dersi kapsamında açılan stant geçmişin mesleklerini, üretilen eserlerini ve unutulmaya yüz tutmuş zanaatları tanıtmayı ve bu zanaatlara ilgiyi artırmayı hedefliyor.  Bakır, sedef kakma, takunya, at koşum takımları, mest, taş baskı, çömlek ve bez bebek gibi birbirinden  güzel eserlerin yer aldığı stant teknoloji festivali olmasına rağmen en fazla ilgiyi gören stantların başında geliyor. Özellikle bakır işlemeciliğinin en güzel örneklerinin sergilendiği, bin bir emek ve güçlükle el işiyle yapılan at koşum takımlarının bulunduğu stant günümüz teknolojisiyle geçmiş zaman arasında da bir nostalji oluşturuyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Uşak Üniversitesi Halkla İlişkiler Bölümü 3. Sınıf  Öğrencisi Elif Tuğçe İnan teknoloji festivali gibi önemli bir festivalde zanaatkârlara ve eski zanaatlara duyulan ilgiden memnuniyet duyduğunu ifade etti. İnan, Teknoloji ve Tasarım Festivalinde açtıkları eski zanaatlara ve ürünleri standının  geçmiş ile gelecek arasında bir bağ kurmalarını ve dün ile bugün arasında  mukayese imkanı yapma olanağı sağladıklarını belirtti.

Proje yürütücülerinden Sündüz Beste Çakır eski zanaatlara duyulan ilginin bu mesleklerin geleceği açısından umut verici olduğunu belirterek katılımcıların ilgisi göstermiştir ki insanımız tarihine kültürüne her zaman sahip çıkmaktadır. Bu ilgi var olduğu müddetçe bu zanaatlar yaşamaya devam edecektir dedi. Diğer proje yürütücüsü Sidar Demir ise yaptığı açıklamada eski zanaatlara karşı duyarlılık oluşturmak ve bu meslekleri unutturmamak amacıyla böyle bir proje yapmak istediklerini ancak katılımcıların yüksek ilgisi karşısında bu mesleklerin aslında unutulmamış olduklarını gördüklerini ifade etti.

Teknoloji ve Tasarım Fuarında; Robotlar, yazılımlar, Robotik kodlama, Yapay zeka gibi ürün ve hizmetlerin yanı sıra yöresel ürünlerde ziyaretçileriyle buluşuyor. Kongre, sempozyum, söyleşi, konferans gibi etkinliklerin yanı sıra konserler yarışmalar ve bir çok etkinlikle katılımcılar eğlenceli vakit geçiriyor.

3 Mayıs’a kadar Uşak Üniversitesi 1 Eylül Yerleşkesi Recep Tayyip Erdoğan Kongre ve Kültür Merkezi fuaye alanında katılımcıların ziyaretlerine açık kalacak teknoloji meraklılarının yanı sıra, stant zanaat meraklılarını bekliyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER