KAHVENİN YANINDA NEDEN SU İKRAM EDİLİR ?

Hiç düşündünüz mü neden kahvenin yanında su ikram edildiğini ?

KAHVENİN YANINDA NEDEN SU İKRAM EDİLİR ?

Telvesiyle ikram edilen dünyadaki tek kahve türü olan Türk kahvesi başlı başına bir kültür olunca kendine ait gelenekleri de oluyor haliyle. Bu geleneklerden biriyse Türk kahvesinin yanında ikram edilen bir bardak su.

Peki hiç merak ettiniz mi Türk kahvesinin yanında neden hep su veriliyor? Bu bir bardak suyun içinde sakladığı gizli anlamlar neler?

Osmanlı döneminde suyun anlamı Türk kahvesinden önce mi sonra mı içildiğine bağlı olarak değişiyor. Eve misafir geldiği zaman ev sahibi konuğuna bir fincan Türk kahvesiyle birlikte bir bardak su sunarmış. Eğer misafir suyu kahveden önce içerse bu karnının aç olduğuna işaretmiş, ev sahibi bunun üzerine hemen sofra hazırlamaya başlarmış. Ama eğer suyu kahve bittikten sonra içerse ise tok olduğuna, sadece tatlı muhabbet için geldiğine işaretmiş. Kısacası misafir "açım" demez, kahve içişiyle niyetini belli edermiş.

Bir diğer rivayet ise Osmanlı sarayından geliyor. Padişahın yiyeceği yemeklerin zehirli olup olmadığını anlamak için önceden tadan görevliler Türk kahvesini de tatmak zorundalarmış. Türk kahvesi ancak tek kişilik cezvede yapılıp sunulunca padişahın ağzına layık bir lezzette olduğu için tadamıyorlarmış. Bu yüzden sarayda yeni bir yöntem geliştirilmiş. Padişah kahveyi içmeden önce parmağını önce kahveye sonra suya bandırırmış. Kahvenin suda dağılımından ise kahvenin zehirlenip zehirlenmediği anlaşılırmış. Ancak bundan sonra padişah köpüklü kahvesini gönül rahatlığıyla içebilirmiş.

Bilimsel yönü ise ; böbrek taşlarının %75'i oksalattan oluşur. Birçok besinin yanı sıra kahvenin içerisinde de oksalat bulunur. Kahvenin yanında ikram edilen su kahveyle içildiğinde oksalatın atılmasında yardımcı olur.Bu yüzden Türk kahvesiyle birlikte su içmek sağlığımız için de oldukça önemli.

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2019, 12:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER