HACIM SULTAN BELGESELİ'NİN İLK GÖSTERİMİ GERÇEKLEŞTİ

Sivaslı ilçesinin tanıtımına katkı sağlamak ve inanç turizminin geliştirilmesi amacıyla Sivaslı Kaymakamlığı tarafından yaptırılan Hacım Sultan Belgeseli'nin ilk gösterimi düzenlenen etkinlikle gerçekleştirildi.

HACIM SULTAN BELGESELİ'NİN İLK GÖSTERİMİ GERÇEKLEŞTİ

Sivaslı Kaymakamlığı konferans salonunda düzenlenen etkinliğe Vali Funda Kocabıyık, Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Savaş, Vali Yardımcısı Meral Batı Demirbaş, Sivaslı Kaymakam Vekili Semih Cembekli, Ulubey Kaymakamı ve İl Özel İdaresi Genel Sekreter Vekili Onur Özaydın, İl Emniyet Müdürü Mesut Gezer, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Murat Kılıç İl Genel Meclisi Başkanı Nuri Demir, İl Milli Eğitim Müdürü Bülent Şahin, ilçe kurum müdürleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Etkinlikte konuşan Vali Funda Kocabıyık, Hacı Bektâş-ı Velî kültürünün yayılmasında önemli rolü olan Hacım Sultan’ın tanıtılması ve  bu kültürün gelecek kuşaklara aktarılması için hazırlanan belgeselin yapımında emeği geçenlere teşekkür etti.

Vali Funda Kocabıyık konuşmasına şöyle devam etti, “Hacı Bektaşi Veli’nin müritlerinden Hacım Sultan’ı tanıtmak için hazırladığınız belgesel beni gururlandırmaktadır. Hacım Sultan, yaşadığı dönemde çevreye ve içinde bulunduğu zümreye etkileri olan, yaşarken ünü yayılmış, adına Velayetname yazılmış önemli bir şahsiyettir. Kendini dünyevi zevklerden soyutlamış, yani riyazetle ve ibadetle meşgul olmuştur. Anadolu’yu karış karış gezerek ilmini ulaşabildiği tüm insanlara yaymıştır” dedi.

Konuşmaların ardından belgeselin yapımında emeği geçen Uşak Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Öntuğ, Uşak Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Salik Gülerer, yönetmen Aden Giliz ve yönetmen yardımcısı Yılmaz Demir’e plaketleri Vali Funda Kocabıyık tarafından verildi.

Hacım Sultan kimdir?

Hacım Sultan hakkında pek çok makale ve araştırması bulunan Öntuğ, "Hacım Sultan Hacı Bektaş'ı Veli'nin müritlerindendir. Onunla beraber Anadolu'ya gelmiştir. Bu Anadolu erenleri Hacım Sultan'ın bulunduğu Batı Anadolu bölgesindeki Uşak ilinin Sivaslı ilçesinde bulunan yere gelmiş ve burada bölgeyi İslamlaştırma, insanlara Allah'ı ve Kur'an-ı tebliğ etme vazifesi üstlenmiştir. Tabii bunu yaparken de efsanevi bazı olaylar da gerçekleşmiştir" şeklinde bilgi verdi.

Belgeselin yönetmenliğini üstlenen Adem Giliz, "Çekimlere 6 ay önce başladık. 6 hafta boyunca geldik, toplamda 10 saatin üzerinde görüntümüz vardı. Bunları eleye eleye 13 dakikaya düşürdük. Öntuğ ve Gülerer'in yardımlarıyla filmi bilimsel bir tabana oturttuk. Güzel bir belgesel çıkarttığımıza inanıyorum. İlk defa böyle bir erenle karşılaştım. Benim için heyecan verici bir süreçti" şeklinde duygularını paylaştı.

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2019, 21:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER