YENİ ZELANDA'DA 2 CAMİDE KATLİAM

Yeni Zelanda'da ChristChurch kentinde bulunan iki camiye silahlı saldırı düzenlendi. Gelen son resmi açıklamalara göre 49 kişi hayatını kaybetti.

YENİ ZELANDA'DA 2 CAMİDE KATLİAM

Yeni Zelanda'da ChristChurch kentinde bulunan iki camiye silahlı saldırı düzenlendi. Gelen son resmi açıklamalara göre 49 kişi hayatını kaybetti. Yeni Zelanda cami saldırısında hayatını kaybedenler yaralananlar arasında Türk bulunmuyor. Yeni Zelanda Polisi, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Aktif bir tetikçi ile ChristChurch'te ciddi ve gelişen bir durum yaşanıyor. Polis durumu yönetme konusunda tüm kabiliyetiyle yanıt veriyor, ancak risk ortamı hala son derecede yüksek." ifadelerine yer verdi. Yeni Zelanda Başbakanın'ndan yapılan açıklamada 30'u bir camide 49 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. Yeni Zelanda Başbakanı saldırganın "Hristiyan olduğu bilgisini verebilirim" dedi. Yeni Zelanda cami saldırısı videosu ise sosyal medyada büyük tepki topladı ve söz konusu görüntülerde korkunç saldırının boyutları daha iyi anlaşılıyor.

Kentin Hagley Park bölgesindeki Al Noor Camisi içerisine silahlı saldırganlarca ateş açıldı. Saldırı esnasında camide, cuma namazı için 200 kişinin bulunduğu belirtildi.

Yeni Zelanda Polisi, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Aktif bir tetikçi ile ChristChurch'te ciddi ve gelişen bir durum yaşanıyor. Polis durumu yönetme konusunda tüm kabiliyetiyle yanıt veriyor, ancak risk ortamı hala son derecede yüksek. Polis, ChristChurch'te oturanların sokaklardan uzaklaşmalarını ve bir sonraki duyuruya kadar içeride durmalarını tavsiye ediyor. Christchurch okulları bir sonraki duyuruya kadar kilitlenecek. Kamuoyuna iş birlikleri için teşekkür ederiz, bölge sakinlerini bilgilendirmek için daha fazla güncelleme sağlayacağız." ifadelerine yer verdi.

Türkiye'nin Wellington Büyükelçisi Ahmet Ergin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, saldırıda ölen veya yaralananlar arasında Türk bulunmadığını kaydetti.

Yerel basında yer alan haberlere göre, Len Peneha adlı bir görgü tanığı, siyah giyinmiş bir adamın Al Noor Camisi'ne girdiğini, ibadet için içeride bulunanlara ateş açtığını, içeride kargaşa yaşandığını, saldırganın, güvenlik görevlileri gelmeden camiden uzaklaştığını iddia etti. Peneha, camidekilere yardım etmek için girdiği sırada "her yerde ölen insanlar" gördüğünü belirtti.

Konuyla ilgili A Haber canlı yayınına bağlanarak konuşan Terör ve Güvenlik Uzmanı Abdullah Ağar önemli açıklamalarda bulundu. Ağar: "Dünyayı yöneten liderler başta ABD olmak üzere ortaya koymuş oldukları yanlış siyaset ve stratejilerin bir türevi olduğunu vurgulamak gerekiyor. Bu coğrafyaya yapılan müdahaleler, işgaller, istilalar, ablukalar, ambargolar ve bunun türevi olarak ortaya çıkan yükselen radikalizm bir diğer tarafıyla da islamobofiyi tetikledi ve islamofobiden beslenen hristiyan dünyasındaki aşırılıklar aktif hale geçti" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yeni Zelanda Devlet Başkanı Dame Patsy Reddy’i telefonla arayarak terör saldırısını lanetlediğini bildirdi. Erdoğan'ın talimatıyla Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu beraberindeki heyetle beraber Yeni Zelanda'ya gidecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hem geçmiş olsun dileği ile arıyorum. Bu eylemi özellikle tüm Müslümanlar adına lanetliyorum. Bu vesileyle de sizlerin orada şu andan itibaren bu atılan adım ve maalesef bu teröristin arkasındaki örgütleri meydana çıkartmanızı da özellikle hem ülkeniz hem halkınız için önemli bir adım olarak görüyorum.

Teröristin açıkladığı manifesto içeriği itibariyle bu işin bireysel olarak yapılmış bir eylem olmadığını ortaya koymaktadır. Bunun arkasındaki terör gruplarının meydana çıkartılması da inanıyorum ki Yeni Zelanda’yı ciddi manada rahatlatacaktır. Ben Başkan Yardımcımı ve Dışişleri Bakanımı bir heyetle birlikte Yeni Zelanda’ya gönderiyorum. Onlarla birlikte yeni yol haritasını belirleme noktasında bir değerlendirme yaparsanız çok isabetli olacaktır. Özgürlükler ülkesi Yeni Zelanda’ya bir gölge düşürülmesini asla istemeyiz” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER