Yeni Kimlik Kartı İçin Son Başvuru Tarihi Ne Zaman?

Kimlik değiştirme ve yenileme ücretleri ne kadar ?

Yeni Kimlik Kartı İçin Son Başvuru Tarihi Ne Zaman?

1 Ocak 2017 tarihi itibariyle dağıtılan çipli kimlik kartlarına yönelik başvurular artarak devam ediyor. İlk günlerde teknik altyapının yetersiz olması nedeniyle yaşanılan problemler, bugünlerde giderilmiş olsa da, nüfus müdürlüklerinde kimlik kartı çıkartmak için randevu bulmak hala zor.

 
Eski kimliklerin yeni yılda geçerli olmayacağı yönündeki iddialar, vatandaşlarda büyük bir paniğe neden oldu. Zira hala milyonlarca kişi yeni kimlik kartlarını çıkartmış değil. Peki, yeni kimlik kartları başvuruları ne zaman sona erecek?

Şu ana kadar milyonlarca vatandaş yeni kimlik kartlarını çıkartmış olmasına rağmen, hala eski kimliklerini kullanmaya devam eden çok sayıda kişi bulunuyor. Peki, yeni çipli kimlikler için son tarih ne zaman? Ya da eski nüfus cüzdanları ne zamana kadar geçerli? Şimdilerde herkes bu iki sorunun cevabını merak ediyor.

Kimlik yenileme için hangi belgeler gerekli?

Yeni kimlik kartı başvuruları, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün resmi internet sitesi veya Alo 199 Çağrı Merkezinden yapılabiliyor. Yeni kimlik kartı başvurusu yapmak için gerekli belgeler ise şunlar: Nüfus cüzdanı/kimlik kartı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi veya kurumların kendi mevzuatlarında kimlik yerine geçen belge, banka dekontu ve son 6 ay içinde çekilmiş bir adet biyometrik fotoğraf. Kimlik yenileme ücretleri ne kadar ?

2019 yılı için; doğum nedeniyle ve değiştirme nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 22,50 TL, kayıp nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için ise 45,00 TL. ücret ödemeniz gerekiyor.

2020 yılı için de Çipi takılmış boş kartın maliyeti 4.2 Euro.(2,82X4,2=11,844 TL Yani yaklaşık 12 TL. Kişi bilgilerinin yüklenmesi, zarf ve kargo masrafları da eklendiğinde; 10 sene geçerli olan akıllı kimlik kartının toplam maliyeti 6, beş Euro’ya ulaşıyor. Yani yaklaşık olarak 18,50 TL civarında. ( Bunun dışında kimlikler vatandaşın adresine ginderileceği için bu rakamın 4 TL’si, PTT’nin kargo ücreti.)

Güncelleme Tarihi: 21 Aralık 2019, 18:59

Mehmet Alperen CİNCİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER