Wikipedia erişime açılıyor!

2 yılı aşkın süredir Türkiye'de erişim yasağı olan Özgür Ansiklopedi Wikipedia, Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu'nun 26 Aralık'ta verdiği ifade özgürlüğü ihlali kararının Resmi Gazete'de yayımlanması ardından Wikipedia'ya erişim sağlanacağı bekleniyor.

Wikipedia erişime açılıyor!

2017 yılında “Türkiye'yi çeşitli terör gruplarıyla aynı düzlemde ve iş birliği halinde göstermeye çalışan yazı ve yorumlar” gerekçesiyle engellenen internet sitesine ilişkin Wikimedia Vakfı, Yüksek Mahkeme’ye başvuru yaptı. Vakıf sitenin herkese açık olduğunu ve herkesin değişiklik yapabileceği bir platform olduğu üzerinde durdu.

Kararda, ifade özgürlüğüne yönelik müdahalenin kanuni dayanağı olarak 5651 sayılı Kanun’un gösterildiği ve bu kanunun keyfiliğe yol açıldığı izlenimi verildiğine dikkat çekildi.

İnternetin başta ifade özgürlüğü olmak üzere temel hak ve özgürlüklerin kullanılması bakımından önemli bir değere sahip olduğu vurgulanan Yüksek Mahkeme kararında, ifade özgürlüğüne gerekçesiz olarak veya AYM tarafından ortaya koyulan kriterleri karşılamayacak şekilde yapılan müdahalelerin Anayasa’yı ihlal edeceğinin altı çizildi.

Wikipedia’da yer alan bir içeriğe erişimin engellenmesi yoluyla yapılacak bir müdahalenin demokratik toplumda gerekli olduğuna ilişkin yeterli bir gerekçe konması gerektiği belirtilen Anayasa Mahkemesi kararında, şu ifadelere yer verdi: “Başvurucunun erişimin engellenmesi kararına karşı yaptığı itiraz, içeriklerin ‘Devletin itibarını zedelemiş olması’ gibi hangi sebeplerle ‘Milli güvenlik ve kamu düzeninin korunması’ kapsamında ele alındığı anlaşılmayan bir gerekçeyle reddedilmiştir. Bu durum söz konusu kavramların geniş yorumlandığını düşündürtmektedir.”

Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2020, 11:04

Mehmet Alperen CİNCİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER