"Uyum Buluşmaları" toplantılarının 7'ncisi Uşak'ta yapıldı

Antalya’da başlayan, Alanya, İzmir, Ankara, Gaziantep ve Bursa ile devam eden yabancıların hak ve yükümlülükleri hakkında bilgilerin aktarıldığı "Uyum Buluşmaları" toplantılarının 7'ncisi Uşak'ta gerçekleştirildi.

"Uyum Buluşmaları" toplantılarının 7'ncisi Uşak'ta yapıldı

Antalya’da başlayan, Alanya, İzmir, Ankara, Gaziantep ve Bursa ile devam eden yabancıların hak ve yükümlülükleri hakkında bilgilerin aktarıldığı "Uyum Buluşmaları" toplantılarının 7'ncisi Uşak'ta gerçekleştirildi.

Atatürk Kültür Merkezi'nde Uşak Valiliği, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü ve Göç İdaresi Uşak İl Müdürlüğünce düzenlenen "Uyum Buluşmaları-7" programına Vali Funda Kocabıyık, Göç İdaresi Genel Müdür Yardımcısı Dr. Gökçe Ok, Uyum ve İletişim Dairesi Başkanı Dr. Aydın Keskin Kadıoğlu ve protokol üyeleri katıldı. 

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Göç İdaresi Uyum ve İletişim Dairesi Başkanı Aydın Keskin Kadıoğlu, etkinliği düzenlemekteki amaçlarının, ülkede bulunan düzenli göçmenler, uluslararası koruma statü ve başvuru sahipleri, geçici koruma altındakiler ile Türk toplumunun çeşitli kesimleriyle bir araya gelerek Türkiye'deki uyum sürecinin desteklenmeye çalışılması ve sahadaki mevcut durumun gözlemlenmesi olduğunu kaydetti. 

Göç İdaresi Genel Müdür Yardımcısı Dr. Gökçe Ok ise konuşmasında Türkiye'de bulunan yabancılara ev sahipliği yaptıklarından dolayı çok mutlu olduklarını söyledi.

Türkiye'de 190 ülkeden gelen 4,7 milyon insan olduğuna işaret eden Dr. Gökçe Ok, "Bizim için her göç bir insandır ve her göç içinde bir hikaye barındırır. Biz göçmenleri aramızdaki yabancılar değil, misafirlerimiz olarak kabul ediyoruz. Göçü bir fırsat olarak görüp akılla, mantıkla ve bilimle sahili selamete ulaştıracağımıza emin olabilirsiniz ve hakikaten devletinizle de şeref duyabilirsiniz. Çünkü biz hiç kimsenin yaptığı gibi yapmıyoruz. Hiç kimsenin davrandığı gibi davranmıyoruz, hiç kimsenin düşündüğü gibi düşünmüyoruz. Saygıdeğer Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Sayın Bakanımız Süleyman Soylu’nun bize açtığı ufku takip ediyoruz. İçişleri Bakanlığının Emniyet, Jandarma, Sahil Güvenlik Komutanlığı, istihbarat birimleri ve Göç İdaresi Genel Müdürlüğü 7/24 esasına göre çalışıyor.  Devletimizin diğer bütün paydaş kurumlarıyla birlikte bu işi sizin hizmetinize sunmakta azimliyiz, kararlıyız." dedi. 

Komşu ülkelerdeki siyasi istikrarsızlığın Türkiye'ye göçü daha çok teşvik ettiğini ifade eden Vali  Funda Kocabıyık "Ülkemiz, Suriye, İran, Irak, Afganistan göçmenleri için güvenli bir liman, Ahıska ve Balkan Türkleri için anavatan, Türkmenistan, Özbekistan, Azerbaycan ve Afrikalı öğrenciler için bir eğitim yuvası, Rusya, Ukrayna ve Gürcistan uyruklu göçmenler için bir iş kapısıdır. Bu bağlamda ülkemizi yakından ilgilendiren bu göç, ilimiz Uşak’ı da etkilemektedir. Türkiye, Suriye, İran, Irak sığınmacılarına kapılarını açmıştır. Bunun yanı sıra Azerbaycan ve Türkmanistan’dan gelen öğrencilere eğitim hizmeti verilmektedir. Türkiye, tarihsel süreçte mazlum coğrafyaların umudu olmuş, sahip olduğu kültür ve medeniyet birikimi ile hakim olduğu yerlerde, barış, huzur, güven, kardeşlik duygularının hakim olmasını sağlamıştır. Türk milletinin, köklerinde olan bu değerli hazine sayesinde, göçlerle birlikte ortaya çıkan sorunların çözümünü sağlayacağını umut ediyor ve toplantımızın hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Vali Funda Kocabıyık'ın konuşmasının ardından toplantı Uşak İl Göç İdaresi Müdürlüğü, Uşak Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Başkanlığı, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü, Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü, İl Emniyet Müdürlüğü sunumlarının yapılması ve soruların cevaplandırılmasıyla sona erdi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER