UŞAKLI AKADEMİSYENE KRALİYET HANEDANI ÖDÜLÜ

İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi, “Kraliyet Hanedanı” ödülünü, “beyinde dil ve duygu gelişimi” üzerine yaptığı çalışmalardan dolayı akademisyen Dr. Hatice Zora’ya verdi.

UŞAKLI AKADEMİSYENE KRALİYET HANEDANI ÖDÜLÜ

İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi tarafından, her yıl alanında başarılı isimlere takdim edilen “Kraliyet Hanedanı” ödülünü bu yıl, “Beyinde dil ve duygu gelişimi” üzerine çalışmaları olan akademisyen Dr. Hatice Zora’ya layık gördü.

Zora, Stockholm Üniversitesinde beyin, dil bilimi ve nörofizyoloji alanında araştırmalar yapan, “Beyinde dil ve duygu gelişimi” üzerine çalışmaları ile dünyaca ünlü bir bilim kadını.

Kraliyet Sarayı’nda gerçekleşen ödül törenine, İsveç Kralı Carl 16. Gustaf, İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi üyeleri Anders Olsson, Bo Ralph, Horace Engdahl ve Tomas Riad ve çok sayıda davetli katıldı.

Zora, ödülünü İsveç Kralı Carl 16. Gustaf’ın elinden aldı. Zora’ya ayrıca 120 bin kron (yaklaşık 75 bin lira) para ödülü de takdim edildi.

İsveç’teki bilimsel çalışmalarından da bahseden Zora, son dönemde yaptığı araştırmalarını şöyle özetledi:

“Dil melodisi (prosodi) üzerine deneysel çalışmalarım bulunuyor. Melodinin iletişimde iki işlevi bulunmaktadır: bilişsel (dilsel) ve duygusal. Melodi İstanbul’daki ilçe olan Bebek’ten çocuk olan bebeği ayırt etmemizi sağladığı gibi, karşımızdaki kişinin içinde bulunduğu ruh halini anlamamızı da sağlar. Bu iki işlev beyinde farklı bölgelere ve mekanizmalara atfedilmektedir. Nörolojik ve dilbilimsel çalışmalar, bilişsel işlevin kortekste, duygusal işlevin ise subkortekste ortaya çıktığını göstermektedir. Beynin duygusal ve bilişsel melodiyi nasıl ayırt ettiği ve bu iki işlevin etkileşiminin altında yatan nörolojik bağlantılar hakkında bilgimiz çok kısıtlı. Ben, çeşitli beyin görüntüleme tekniklerini kullanarak (örneğin Fonksiyonel Manyetik Rezonans Görüntüleme, FMRI ve Elektroensefalografi, EEG), beynin derinliklerinde bu iki işlev arasındaki bağlantıyı araştırıyorum.”

Aynı zamanda çalışmalarının, çeşitli ruhsal hastalıkların tedavisinde katkılarının olacağını ifade eden Zora, “Araştırma sonuçlarının, insanlıkta bilişsel (dilsel) kabiliyetin nasıl ortaya çıkıp geliştiğini anlamamıza, sosyal biyoloji ve psikoloji alanlarına katkısı olacaktır” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2019, 13:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER