UŞAK'TA KAMYONCU ESNAFLARINDAN EYLEM

Uşak D300 karayolu üzerinde toplanan bir grup nakliyeci taşımacılık sektöründe bazı uygulamaları protesto etmek amacıyla eylem yaptı.

UŞAK'TA KAMYONCU ESNAFLARINDAN EYLEM

Uşak'ta bir grup kamyoncu esnafı ‘Dijital Takograf ve Ulusal Elektronik Tebligat Sistemi' (UETS) adlı uygulamaları protesto amacıyla eylem yaptı. Esnaf, polisin yolu trafiğe kapatmamaları konusunda uyarılarını dikkate alarak sadece konvoy yaparak eylemlerini sonlandırdı.

Onlarca TIR ve kamyon konvoy halinde korna çalarak eyleme destek verdi. Bölgede polis ekipleri tarafından geniş güvenlik önlemlerinin alındı. Polis, esnafı yolu trafiğe kapatmamaları konusunda uyardı.

Uşak Nakliyeciler ve Motorlu Taşıyıcılar Kooperatif Başkanı Seyhan Mıdık eylemciler adına yaptığı basın açıklamasında “Nakliyecilik sektörünün son yıllarda pek çok sorunu birikmiştir. Piyasada ciddi bir haksız rekabet var. Nakliye sektörünün canlanması için bir kısıtlama olması gerektiğine inanıyoruz. Son günlerde çıkan ‘Dijital Takograf ve ‘Ulusal Elektronik Tebligat Sistemi' (UETS) Yük bildiriminden dolayı üyelerimizin çoğu veya bu işi yapan meslektaşlarımızın çoğu yeterli bilgiye sahip değil. Dijital takograftan dolayı ülkede ekonomik ve sosyal şartlar yeteri kadar uygun değildir. Bunların tekrar gözden geçirilip, özellikle UETS'nin iptali gerekmektedir. Dijital takografta veri indirimini istemiyoruz” diye konuştu.

Eylem olaysız bir şekilde sona erdi.

UETS Nedir?

7201 sayılı Tebligat Kanunu değiştirilen 7/a maddesi ve 6 Aralık 2018 tarihinde yayınlanan 30617 sayılı Elektronik Tebligat Yönetmeliğine uyarınca yapılan elektronik tebligat işlemlerini yürütmek amacıyla PTT A.Ş tarafından kurulan, işletilen ve güvenliği sağlanan sistem Ulusal Elektronik Tebligat Sistemi (UETS) olarak adlandırılır. UETS 1 Ocak 2019 tarihi itibariyle de yürürlüğe girmiştir.

Yönetmelikte tebligat çıkarmaya yetkili mercilerin, kamu kurum ve kuruluşları, özel şirketler, avukatlar, noterler, arabulucular ve bilirkişiler gibi kanun kapsamında yer alan tüm gerçek ve tüzel kişilere tebligatları elektronik yolla yapması şartı getirildi.

Tebligatın elektronik yolla yapılması zorunluluğu bulunmayan gerçek veya tüzel kişiler ise isteğe bağlı olarak elektronik tebligat adreslerini alabilirler.

Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2020, 19:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER