SON DÖNEMİN EN SIK GÖRÜLEN HASTALIĞI

Özellikle İlkbahar ve Sonbahar aylarında grip benzeri belirtiler ile ortaya çıkan solunum yollarının en sık nedeni olan gergadan vürüsü bu yılda etkisini sürdürmeye devam ediyor.

SON DÖNEMİN EN SIK GÖRÜLEN HASTALIĞI

Gergedan virüsü genellikle İlkbahar ve Sonbahar aylarında ortaya çıkan mevsimsel bir grip olarak ortaya çıkmaktadır. Grip benzeri belirtiler ile ortaya çıkan ve solunum yolu hastalıkları arasında en sık rastalanını olan gergadan vürüsü bahar aylarının gelmesi ile kendisini göstermeye başladı. Hava sıcaklıklarının çok çabuk yükselip çok çabuk düşmesine bağlı olarak vücut direnci gergedan virüsüne karşı koyamaz hale geliyor.

Hastalığı geçiren kişilerin öksürmesi, hapşırması sırasında ortama yaydıkları görünmeyecek kadar küçük solunum zerreciklerinin içindeki virüsün solunum yoluyla bulaştığını ifade eden uzmanlar, hastanın yakınındaki kişilerin bu havaya solumasıyla burun ve boğazdan giriyor ve solunum yolu epiteline tutunuyor. 12-72 saat arasındaki kuluçka süresi sonrasında kişide hastalığın belirtileri görüldüğünü söylüyor.

BELİRTİLERİ NELER?

İlk belirtileri burun kuruması ve karıncalanmadır. En sık rastlanan ve rahatsız eden belirti ise boğaz ağrısı ve boğazda karıncalanma; burun akıntısı, burunda dolgunluk, 2-3 gün içinde artarak devam eden tıkanma ve hapşırma; baş ağrısı; yüzde ve kulaklarda basınç hissi; tat ve koku hissinde azalma; öksürük (yüzde 30 hastada görülür); boğuk ses ve boğuk öksürük  (yüzde 20); öksürük sonrası kusma; rahatsızlık hissi ve halsizlik.

 ELLERİNİZİ SIK SIK YIKAYIN

Gergedan virüsünden korunmak için yapılması gerekenler: hasta kişiler ile yakın temastan kaçının. Grip benzeri bir hastalık geçirildiğinde evde istirahat edin. Hastayken, hastalığı bulaştırmamak için mümkün olduğunca diğer insanlarla teması sınırlandırın. Aksırma ve öksürme sırasında burun ve ağzınızı kâğıt ve mendille kapatın.  Kullandığınız kağıt mendili çöp kutusuna atın. Ellerinizi sabun ve su ile sık sık yıkayın. Ağız, burun ve gözlerinize kirli ellerle temas etmeyin. Yüzeyleri sık sık temizleyin. Bulunduğunuz alanları havalandırın.

Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2019, 22:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER