KKKA NEDİR?

Bunyaviridae ailesine bağlı kene kaynaklı bir virüsün neden (Nairovirüs) olduğu Kırım-Kongo kanamalı ateşi (KKKA), % 10-40'lık bir vaka ölüm oranıyla ciddi viral hemorajik ateş salgınlarına neden olur. Peki, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) nedir?

KKKA NEDİR?

Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hayvanlardan insanlara geçen öldürücü viral bir enfeksiyon hastalığıdır. Ani başlayan yüksek ateş, baş ağrısı, kas ağrısı, kırgınlık, halsizlik ve iştahsızlık gibi belirtilerle başlar. Bulantı, kusma, karın ağrısı ve ishal gibi şikâyetler de görülebilir. Daha sonra bu belirtilere vücudun muhtelif yerlerinde görülen kanamalar da eşlik edebilir.

Bulaşma yolları;

-Enfekte kenelerin ısırması,

-Virüslü hayvanların kesimi esnasında hayvanın kan ve dokularına temas

-Enfekte hastaların kan ve dokularına temas

-Enfekte hayvan sütü içmek

Risk grupları ;

*Tarım ve hayvancılıkla uğraşan çiftçi ve çobanlar, kasaplar

*Veteriner hekim ve teknisyenler

*Enfekte hasta ile temas eden sağlık personeli, laboratuar çalışanları

*Askerler,kamp yapanlar

*Hasta yakınları risk gruplarını oluşturmaktadır.


Her yıl yaşanılan ölümlerle gündeme gelen kenelerin neden olduğu Kırım Kongo Kanamalı Ateşi, kenelerde bulunan ‘Nairovirus’ adında bir virüs nedeniyle ortaya çıkıyor. Bu virüs, keneler arasında enfeksiyon yaparak yayılıyor. Dünyada 850'den fazla kene bulunuyor ama bunların 7 veya 8'inde Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı virüsü tespit edilmiş. Bu virüsü taşıyanlardan en tehlikelisi ''hyalomma marginatum marginatum''. KKKA da insanlara esas olarak Hyalomma soyuna ait kenelerin tutunması ile bulaşıyor.

Korunmada Temel İlkeler Nelerdir?

Bugün için hastalıktan korunmada kullanılabilecek etkin ve uygulanabilir bir aşı ile hastalıkta kullanılabilecek etkili bir ilâç mevcut değildir. Başta kan ürünleri kullanılmak üzere destek tedavi, tedavinin temelini oluşturmaktadır.

Kene nasıl çıkarılmalı?

Mümkün olduğunca kenelerin olduğu alanlardan kaçınılması, bulunan kişilerin ise vücutlarını düzenli olarak kene yönünden muayene etmeleri gerekmektedir. Kene mevcut ise, çıplak el ile olmamak şartıyla kene vücuda yapıştığı yerden tutularak, koparmadan ve patlatmadan çıkartılmalıdır.

Kene üzerine herhangi bir kimyasal madde (alkol, gaz yağı, amonyak, kolonya vb.) kesinlikle dökülmemeli ve keneler sigara veya kibrit gibi fiziksel yöntemlerle uzaklaştırılmaya çalışılmamalıdır.

Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi, hastaya ait kan ve diğer vücut sıvılarına temas ile de bulaşabildiğinden, hastanın yakınları ile hastane çalışanlarının, gerekli korunma önlemlerini almadan (eldiven, maske vb.) hastalarla temas etmemeleri gerekmektedir.

Kenelerin bulunduğu alanlara gidildiğinde pantolon paçaları çorap içine alınmalıdır. Giysiler, kenelerin vücuda ulaşamayacağı şekilde olmalıdır. Kapalı giysiler giyilmeli, sahada çizme kullanılmalıdır.

Zaman zaman vücudun kene yönünden muayenesi, kene varsa en kısa sürede çıkarılması sağlanmalıdır. Kenenin çıkarıldığı yere antiseptik uygulanması gerekmektedir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER