HAYDİ GENÇLER İNOVASYONDAN İSTİHDAMA

Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yapılan “Haydi Gençler İnovasyon’dan İstihdama “Projesi ‘nin analizi, hedefleri ve ana faaliyetleriyle alakalı basın toplantısı düzenlendi.

HAYDİ GENÇLER İNOVASYONDAN İSTİHDAMA
 Uşak Öğretmenevi meclis salonunda düzenlene toplantıya Uşak Valisi Salim Demir, Uşak Üniversitesi rektörü Ekrem Savaş, İl Milli Eğitim Müdürü Bülent Şahin ve birçok sanayici ve işadamı katıldı.

Valilik koordinatörlüğünde Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan Projenin ortaya çıkış noktasının Avrupa birliği 2016 Yılı istatistiklerine bakıldığında Avrupa’da ki işsizlik oranının %20, Türkiye’deki genç işsizlik oranının %24,5 olması projenin temelini oluşturuyor. Uşak özeline bakıldığında genel istihdamın %84’ünün düşük ve orta düzeyde teknoloji içeren sektörlerde istihdam edildiği görülmektedir. Zafer Kalkınma Ajansı’nın 2017 yılı Uşak raporunda yer alan 18-30 yaş arası nüfusun dışarıya göç etme oranı Türkiye ortalamasının üzerinde olması teknolojiye ve nitelikli insan üçüne sunulan iş imkânlarının yetersiz olmasından kaynaklanmaktadır.

Ortak bir proje olarak hayata geçirilen İnovasyondan İstihdama projesi ile gençler kendi iş sahalarında tecrübe edinerek geçiş aşmasındaki zorlukları yaşamadan mesleki hayatlarına başlamış olacaklar. Aynı zamanda Uşak Valisi Salim Demir ve Uşak Üniversitesi Rektörü Ekrem Savaş’ında desteklediği bu projede nitelikli eleman vurgusu yapıldı.

Projenin hedefleri AB düzeyinde gençlerin, istihdam alanındaki karar alıcılar ve uzamanlar ile inovasyon ve girişimciliğe dayalı genç istihdamı konusunda yerel düzeyde ve AB düzeyinde politika oluşturma sürecine ve “Daha Yaratıcı Avrupa” fikrine katkı sağlamaktır.

“BİR KAMYON BUĞDAY VERİYORUZ BİR BİLGİSAYAR ALIYORUZ”

Uşak Valisi Salim Demir konuyla ilgili yaptığı açıklamada; “Her şeyi yaparım devri bitti artık. İnsanlar istihdam alanında hangi işin uzmanı ve sertifikasına sahip olduğunuza bakıyor. Kalifiye insanlara ihtiyaçlar var. Sosyal sermayemizi ve insan unsurumuzu zenginleştirmemiz gerekiyor. Bu projede bunu söylüyor geçlerimiz inovasyonla tanıştıralım. Türkiye’nin her ilinde 365 gün devam etmesi gereken bir proje. Özetle ihracatımız nitelikli ürünlere ulaştırmamız gerekiyor.

Uşakta patent sıralamasında Uşak’ın 43 . Sırada olması marka ürünümüzün olmaması anlamına geliyor bu da demek oluyor ki üretiyoruz ama az kazanıyoruz. Üretiriz ama rekabette geri kalırız.  “ diyerek nitelikli eleman yetiştirmenin önemine vurgu yaptı.
Güncelleme Tarihi: 15 Şubat 2018, 13:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER