EGE SULARI ELEKTRONİK TAKİPTE

DSİ 2. Bölge Müdürlüğü sorumluluk sahasındaki İzmir Manisa ve Uşak’ta 67 ayrı nokta ölçüm sensörleri yerleştirdik. Ve özel olarak geliştirilen yazılım ile bu sensörlerden verileri anlık olarak takip ediyoruz. Şu anda hangi bölgeye ne kadar su veriyoruz; dakika dakika takip edebiliyoruz” dedi.

EGE SULARI ELEKTRONİK TAKİPTE

Ege Bölgesinin 67 ayrı noktasına takip sistemi kuran DSİ (Devlet Su İşleri) 2'nci Bölge Müdürlüğü, Türkiye'de ilk kez kullanılan bir sistemle bölgenin su kullanımını an be an izliyor.

DSİ 2. Bölge Müdürlüğü İzmir, Manisa ve Uşak'ın su kullanımı takip edebilmek için online sisteme geçti. 67 ayrı noktada anlık ölçüm yapan  Debimetre Online Ölçüm Sistemi'yle, suyun etkin kullanımı hedefleniyor. Sistemle, 67 ayrı noktadaki su geçişleri anlık olarak bilgisayar ortamına aktarılıyor. DSİ 2'nci Bölge Müdürü Ali Fuat Eker, "İzmir, Manisa ve Uşak'ta 67 ayrı noktaya ölçüm sensörleri yerleştirdik. Özel olarak geliştirilen yazılımla bu sensörlerden verileri anlık takip ediyoruz. Şu anda hangi bölgeye ne kadar su veriyoruz dakika dakika takip edebiliyoruz. Suyumuzu doğru zamanda, doğru şekilde ve tasarruf ederek kullanmalıyız. Vahşi sulamayı bir an önce terk ederek, damla sulamaya yönelmeliyiz. Bu sistem sayesinde, su politikalarını daha doğru şekilde belirleyebileceğiz" dedi.

Proje sayesinde su politikalarının daha doğru şekilde oluşturulabileceğini belirten Eker, “ Suyun önemi dünyada her geçen gün daha da artıyor. Suyumuzu doğru zamanda, doğru şekilde ve tasarruf ederek kullanmalıyız. Vahşi sulamayı bir an önce terk ederek, damla sulamaya yönelmeliyiz. Bu sistem sayesinde su politikalarını daha doğru şekilde belirleyebileceğiz” diye konuştu.

Mehmet Alperen CİNCİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER