DSİ UŞAK'A YAPILAN YATIRIMLARI AÇIKLADI

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Mevlüt Aydın, Uşak'ta son 17 yılda yapılan yatırımlara değinerek, son 17 yılda Uşak şehir merkezine yıllık 6,4 milyon metreküp içme suyu sağladıklarını belirtti.

DSİ UŞAK'A YAPILAN YATIRIMLARI AÇIKLADI

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü Uşak’ta yaptığı yatırımlarla mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Uşak ilimizde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın; “DSİ Genel Müdürlüğü tarafından son 17 yılda kente Uşak şehir merkezine yıllık 6,4 milyon m3 içme suyu sağladıklarını belirterek, 117 bin kişinin içme ve kullanma suyu ihtiyacını karşıladık. 18 baraj ve 15 gölet inşa ettik. 107.950 dekar araziyi sulamaya açtık ve çiftçilerimize yıllık 125 milyon TL zirai gelir artışı sağladık. 47 derenin ıslahını tamamladık. ‘’dedi.

Son 17 yılda tamamlanan 44 adet sulama tesisi ile toplam 107,950 dekar zirai arazinin sulanmasının sağlandığını belirten Aydın “Böylece çiftçilerimize yıllık 125 milyon TL zirai gelir artışı sağladık. 2 adet sulama tesisimizin inşaatına 2020 yılında devam edeceğiz. Ayrıca Uşak’ın bereketli topraklarına 10 adet daha sulama tesisi yapmayı planlıyoruz.” dedi.

Uşak’ın su kaynaklarını en iyi şekilde değerlendirmek gayesiyle çalıştıklarının altını çizen Aydın; Uşak’a bugüne kadar bugüne kadar 18 baraj ve 15 gölet yaptık. 1 adet barajın (İlyaslı Barjı ) ve 1 göletin (Merkez Sorkun) inşaat çalışmaları devam ediyor.” dedi.

"Su gitmeyen tek bir yerleşim yeri kalmayacak"

Aydın, gayelerinin içme suyu gitmeyen tek bir yerleşim yeri kalmamasını ve insan sağlığına uygun, güvenilir su içilmesini sağlamak olduğunu vurgulayarak, "Bu kapsamda Uşak'ta bugüne kadar 2 adet içme suyu tesisi tamamladık. Bu tesisler ile Uşak şehir merkezine yıllık toplam 6,4 milyon metreküp içme suyu temin ediyoruz. Ayrıca 1 adet sanayi-kullanma suyu tesisini tamamladık" dedi.

Taşkınlar konusunda da kısa bir değerlendirme yapan DSİ Genel Müdürü Aydın, "Uşak için son 17 yılda 47 adet dere ıslah tesisi yaparak Uşak şehir merkezi ve 48 meskun mahal, 8 bin 40 dekar araziyi taşkınlardan koruduk. Ayrıca 1 adet taşkın koruma tesisinin yapımı devam etmektedir" şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2020, 19:43

Mehmet Alperen CİNCİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER