Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum: " Dere artık berrak akacak. "

Uşak'taki temasları kapsamında Ulubey ilçesine gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, ABD'deki Grand Kanyon'dan sonra 77 kilometrelik uzunluğuyla dünyanın en uzun ikinci kanyonu olan Ulubey Kanyonu'ndaki cam terası gezdi.Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Uşak temasları kapsamında Uşak Belediyesini de ziyaret etti.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum: " Dere artık berrak akacak. "

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Ulubey Kanyonu'nda akan deredeki kirliliğin son bulması için mevcut arıtma tesisinin kapasitesi artırılacak, kısa süre içinde dere eskisi gibi berrak, içinde yüzülebilen, yanında gezilebilen, oturulabilen, piknik yapılabilen bir yer haline gelecek." dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, bu kirliliği gidermek amacıyla belediyenin çalışmalar yapacağını aktararak, "Ulubey Kanyonu'nda akan deredeki kirliliğin son bulması için mevcut arıtma tesisinin kapasitesi artırılacak, kısa süre içinde dere eskisi gibi berrak, içinde yüzülebilen, yanında gezilebilen, oturulabilen, piknik yapılabilen bir yer haline gelecek. Önümüzdeki yıl itibariyle başlayacak çalışmalar çok hızlı bir şekilde tamamlanacak. Tüm Uşak'ın ve ülkemizin değerlerini korumaya çalışıyoruz." diye konuştu. 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, tüm projelerinde çevre ve doğayı koruyarak hareket edeceklerini, bu çerçevenin dışına çıkılmasına müsaade etmeyeceklerini belirterek, "Önceliğimiz her zaman tarihi değerleri, doğal güzellikleri koruyarak gelecek nesillere aktarmak olacaktır." dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı 11 maddelik manifesto çerçevesinde Uşak'ı geleceğe taşıyacak projeleri hayata geçireceklerini anlatan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Her projede çevremizi, doğamızı koruyarak hareket edeceğiz. Bu çerçevenin dışına çıkılmasına Bakanlık olarak biz müsade etmeyeceğimiz gibi belediyelerimiz de buna göz yummayacaktır. Önceliğimiz her zaman tarihi değerleri ve doğal güzellikleri koruyarak, gelecek nesillere aktarmak olacaktır. Bu çerçevede çalışmalarımızı yürüteceğiz."  diye konuştu.

 Bakan Kurum, şehrin önemli değerlerinden Ulubey Kanyonlarını bünyesinde barındıran Gediz Havzası'nda atık su arıtma tesisi yetersizliği nedeniyle kirliliğin söz konusu olduğuna işaret ederek, şunları söyledi:
"Bu kirliliğe dur demek amacıyla 200 bin ilave nüfusa hizmet verecek önemli bir atık su arıtma tesisini çok uygun kredi şartlarında Bakanlığımızın ve İller Bankası Genel Müdürlüğümüzün desteğiyle yapıyor olacağız. Bu yıl içinde bu projeyi kararlaştıracağız, önümüzdeki yıl inşaatına başlayıp çok kısa sürede bu atık su arıtma tesisini tamamlamış olacağız. 50 milyon lira yatırım bedelli bu projeyi Uşak Belediyesi ve İller Bankası Genel Müdürlüğü ortak yürütecek." 

Bakan Kurum, kanyondaki incelemelerin ardından Uşak Belediyesi ve AK Parti Uşak İl Başkanlığı'nı ziyaret ettikten sonra kentten ayrıldı.

Güncelleme Tarihi: 04 Ağustos 2019, 20:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER