BU NUMARAYI SAKIN AÇMAYIN !

888'li hatlardan arayarak vatandaşların dolandırılmasıyla ilgili Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) harekete geçti.

BU NUMARAYI SAKIN AÇMAYIN !

Dolandırıcılar sınır tanımıyor. Son haftalarda ‘kurye tuzağı’ ile yeni kurbanlar buluyor. Dolandırıcılar, kurbanlarını ağlarına şöyle düşürüyordu: Sizi telefonunuzdan birisi arıyor, ‘Şu an evinizin kapısının önündeyim. Kuryeniz var’ dedikten sonra telefon kapanıyor. Siz de yarım kalan konuşma üzerine nereden, neyin geldiğinin büyük merakıyla, telefonunuzda görülen numarayı aradığınızda, 0888 ile başlayan bir numarayı aramanız için yönlendiriliyorsunuz.

Bu ‘0888’ ile başlayan numarayı aradığınızda ise ciddi zarara uğruyorsunuz. Çünkü bu hatların tarifesi, ‘katma değerli hat’ olarak sınıflandırıldıkları için daha pahalı. Aradığınızda 7 saniyede bir 25 lira ücret kesiliyor. Sizi telefonda yaklaşık 4-5 dakika bu şekilde bekletiyorlar. Sonra telefon kapanıyor. Artık o ayki faturanızda mevcut ödeme miktarınızın üstüne 1000 liraya yakın bir fazlalık ekleniyor. Yani bir ayda yıllık bir fatura ödüyorsunuz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER