ABD'NİN YENİ BAŞKANI BELLİ OLDU !

ABD, 45. başkanını seçmek için sandık başına gitti. 2016 Başkanlık seçiminde Cumhuriyetçi aday Donald Trump, favori Demokrat Parti adayı Hillary Clinton karşısında seçimi önde bitirdi. Pensilvanya eyaletindeki 20 delegeyi de kazanan Trump 274 delegeye ulaşarak ABD Başkanı oldu. Hillary Clinton, Trump'ı arayarak yenilgisini kabul etti.

ABD'NİN YENİ BAŞKANI BELLİ OLDU !
ABD'de yeni başkan Donald Trump oldu. Trump son olarak Pensilvanya eyaletindeki 20 delegeyi kazanarak 274 delegeye ulaştı. Demokrat Parti başkan adayı Hillary Clinton'ın delege sayısı ise 218 oldu. 

Trump'ın oy oranı yüzde 49, Clinton'ın ise yüzde 47 oldu. Trump'ın Arizona'daki seçim merkezinde sevinç yaşanıyor.
'ABD rüyasını yeniden canlandıracağız'

Amerikan rüyasına vurgu yapan Donald Trump, seçmenlerine şöyle seslendi: "Bu ülkede çok büyük bir potensiyel var. Her Amerikalı'nın kendi potansiyelini gerçekleştirme imkanı olacak. Yollarımızı, tünellerimizi, hastanelerimizi yeniden inşa edeceğiz.  Birlikte çalışma meselesine ulusumuzu yeniden inşa edeceğiz.

ABD rüyasını canlandırmakla başlayacağız. Ben tüm iş hayatımda bu ülkenin potansiyelini gerçekleştirmek için çalıştım. Şimdi de bunun için çalışacağım. Çok güzel olacak, her ABD’linin kendi potansiyelini gerçekleştirme ortamı olacak. Bugüne kadar unutulan vatandaşların hiçbiri artık unutulmayacak.

 Büyük bir ekonomik  planımız var. Büyümeyi iki katına çıkaracağız. Bizimle iyi anlaşmaya istekli olan uluslarla çok başarılı ilişkiler kurmayı planlıyoruz. ABD artık azıyla yetinmeyecek. En iyinin peşinde olacak. Ülkemizin kaderini yeniden elimize alıp bundan sonraki süreçte ülkemiz için güzel şeyler düşleyip yapacağız."

'Çatışma değil ortaklık'

Dünyadaki diğer devletlerle ortak çalışma mesajı veren Trump, "Dünyaya şu mesajı veriyorum. Süreçleri adil bir şekilde yürüteceğiz ve ortak zemin arayacağız. Herkesle çatışma değil ortaklık arayacağız. Tabi ki de ABD'nin çıkarları ön planda olacak" dedi. 

'Ailesine özel teşekkür'

Zafer konuşması için kürsüye bütün ailesiyle birlikte çıkan Donald Trump, isim isim hepsine teşekkür etti.

Trump konuşmasını şöyle bitirdi: "Mükemmel bir ailem var. Çok şanslıyım böyle bir ailem olduğu için. Çok zor, çok çetin bir mücadeleye göğüs gerdiğiniz için teşekkür ediyorum. Çok büyük bir grubuz, bu grupta inanılmaz yetenekli insanlar var, çok özel bir dönem oldu. İstihbarat servisimiz çok iyi bir iş çıkardı. İnanılmaz insanlar onlara çok teşekkür ediyorum. New York Polisi’ne çok teşekkür ediyorum. Bugün onlar da buradalar. Başkaları onları pek övmüyor olabilir ama biz onları takdir ediyoruz. Kampanya bitmiş olabilir ama bu ülke için çalışmalarımız yeni başlıyor."


Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2016, 13:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER