“2019’U DİJİTAL HAMLE YILI OLARAK KULLANMALIYIZ.''

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, GS1 Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, 2019 yılının perakende satış için dönüşüm yılı olacağını vurgulayarak, “Teknoloji, angajman kurallarını değiştirecek. Tüketiciler, müşteriler, her zamankinden daha fazlasını talep edecek. Bu nedenle, 2019’u dijital hamle yılı olarak kullanmalıyız” dedi.​

“2019’U DİJİTAL HAMLE YILI OLARAK KULLANMALIYIZ.''

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu konuşmasında, İstanbul’un 3 büyük imparatorluğa başkentlik yapmış, dünyada 2 kıtada yerleşik tek şehir olduğunu belirterek, “Napolyon, ‘dünya bir tek ülke olsaydı, başkenti İstanbul olurdu’ diyerek, İstanbul’un stratejik önemini vurgulamıştır.İstanbul; 82 milyar dolar ihracat hacmi, 240 milyar dolara ulaşan milli geliriyle, 130 ülkeyi geçen bir ekonomik büyüklüğe sahiptir.Yılda 11 milyona yaklaşan yabancı turist sayısıyla, dünyanın en çok ziyaret edilen ilk 10 şehri arasında yer almaktadır.Geçen ay açılan ve dünyanın en büyüklerinden biri olan, İstanbul Yeni Havalimanı, İstanbul’u küresel bir transit merkezi haline de getirecektir.İşte tüm bu nedenlerle, sizleri, hem eski dünyanın, hem de günümüz dünyasının merkez şehri, İstanbul’da bir araya getirmekten dolayı büyük mutluluk duyuyorum” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin yılda 170 milyar dolar mal, 50 milyar dolar hizmet ihracatı gerçekleştirdiğine dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, “İtalya ile Çin arasında,  en büyük sanayi üretim hacmine sahibiz. Avrupa Birliği’nin 6. büyük ticaret ortağıyız. Otomotiv, beyaz eşya, tekstil ve gıda başta olmak üzere pek çok sektörde, Avrupa’nın birinci tedarikçisiyiz. Son 20 senede, ülkemize gelen, pek çoğu Avrupa ve ABD kaynaklı, uluslararası doğrudan yatırım yaklaşık 210 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir” dedi.

Uluslararası GS1 Organizasyonu’nun, ortaya koyduğu standartlar ve çözümlerle, tedarik zinciri yönetiminde, bilgi teknolojilerinin etkin biçimde kullanımını sağladığını anlatan TOBB Başkanı şöyle devam etti: “Yani ticaretin küresel dili haline geliyor. Eskiden ticaretle uğraşmak, üretmek, pazarlamak, satmak, sadece fiziki emek isteyen bir işti. Şimdi; sanayi 4.0, nesnelerin interneti, kendi kendini yöneten fabrikalar, kendi kendine sipariş veren buzdolapları, kasasız alışveriş, online satın alıp, başka bir ülkedeki mağazada fiziksel değiştirmek isteyen müşteriler var. Yani iş hayatı artık dijital ortamda. Tüketicimiz de orada. Firmalar da. Alışveriş, tedarik ve lojistik de artık dijitalde. Tüm bunlar, tedarik zincirinin sorunlarını çözecek; üretici, dağıtıcı ve satıcı firmalara destek olacak bir yapıya ihtiyaç duyuyor. İşte, hem sağlam küresel standartları koyma, hem de firmalara çözüm olacak sistemleri geliştirme kapasitesiyle GS1, tüm bunların üstesinden gelebilecek, tek uluslararası organizasyondur.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER